Główne zalety protokołu internetowego HTTP/2

Główne zalety protokołu internetowego HTTP/2

Nowa wersja protokołu HTTP, HTTP/2, została zaktualizowana w celu dostosowania jej do zmian, jakie zaszły w Internecie w ostatnich latach, oraz usprawnienia przesyłania informacji między użytkownikami i serwerami sieciowymi. Ale czy znasz wszystkie zalety HTTP/2?

Lepsza wydajność stron internetowych

Jedną z głównych zalet wdrożenia protokołu HTTP/2 jest szybkość ładowania stron internetowych.

Protokół HTTP/2 opiera się na zaprezentowanym przez Google w 2009 roku protokole SPDY, który odpowiada za przyspieszenie ładowania stron internetowych. Jest to protokół multipleksowany, co oznacza, że serwery mogą obsługiwać kilka żądań jednocześnie. Ponadto w założeniu serwery mają działać proaktywnie (tzw. Server Push), czyli wysyłać odpowiedź, zanim użytkownik o nią poprosi.

Lepsza wydajność na urządzeniach mobilnych

Przejście na protokół HTTP/2 poprawia wydajność na urządzeniach mobilnych, ponieważ jest on w stanie dekodować nowe języki kodowania w sposób praktycznie nieograniczony i szybszy, co nie miało miejsca w przypadku poprzednich wersji.

Większość użytkowników korzysta obecnie z urządzeń mobilnych jako podstawowego urządzenia łączącego się z Internetem, dlatego formaty informacji stały się bardziej złożone. Oznacza to, że nowy protokół Hypertext Transfer Protocol musi dostosować się do tego nowego trendu przeglądania stron WWW i zaoferować użytkownikom wrażenia porównywalne z tymi, jakie można uzyskać z komputera. A jakie powinny być te wrażenia? Szybkość i mniejsze opóźnienia – to dwie rzeczy, które oferuje HTTP/2.

Niższe koszty Internetu

Wprowadzenie protokołu HTTP/2 może spowodować obniżenie kosztów Internetu. Nowy protokół zapewnia większą wydajność i lepszą komunikację danych, co przekłada się na niższe koszty dla operatorów.

Innymi słowy, HTTP/2 znacznie lepiej wykorzystuje otrzymywane dane, co oznacza, że obciążenie jest mniejsze. Ponadto informacje wychodzące z serwera, zanim dotrą do użytkownika, przechodzą przez pośredników, co wiąże się z kosztami. Jeśli ta ilość danych zostanie zredukowana, koszt będzie niższy. Oznacza to, że w rezultacie powinniśmy być w stanie skłonić dostawców do obniżenia cen internetu przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej prędkości.

Przyczynianie się do rozwoju Internetu

Kraje o największej gęstości zaludnienia mają obecnie ograniczony dostęp do Internetu, ponieważ do zapewnienia szybkiej reakcji wszystkim użytkownikom potrzeba wielu zasobów. Wraz z pojawieniem się protokołu HTTP/2 może się to zmienić, ponieważ będzie on w stanie obsłużyć większą liczbę użytkowników dzięki zmniejszeniu obciążenia danymi, co oznacza, że przyczyni się do rozwoju Internetu.