5 wskazówek, jak wydłużyć żywotność sprzętu firmowego

5 wskazówek, jak wydłużyć żywotność sprzętu firmowego

Kiedy mamy małą lub średnią firmę, którą udaje nam się rozwijać, mamy tendencję do powracającej obawy: że sprzęt ulegnie awarii lub uszkodzeniu, zwłaszcza ten, od którego jesteśmy uzależnieni w codziennej pracy, taki jak: komputery, laptopy, tablety, drukarki i serwery.

Oczywiście pierwszą rzeczą, którą musimy założyć, jest to, że żaden sprzęt ani element nie jest wieczny. Średni okres eksploatacji komputera stacjonarnego szacuje się na pięć lat. I nawet jeśli po tym czasie nadal będzie dobrze działać, prawdopodobnie będziemy chcieli wymienić go na taki, który będzie miał więcej możliwości i wyższą wydajność.

Ale najpierw trzeba zadbać o to, by sprzęt firmowy był maksymalnie użyteczny. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją proste procedury, których możemy przestrzegać, aby osiągnąć ten cel i uniknąć dodatkowych kosztów, a także utraty godzin, a nawet dni pracy i produkcji. Oto pięć najskuteczniejszych z nich.

Wskazówka 1. Utrzymuj sprzęt w stanie wolnym od kurzu

Komputery, laptopy i inne urządzenia komputerowe muszą być wentylowane, aby mogły prawidłowo pracować i zapobiegać przegrzewaniu się niektórych elementów. Z tego powodu są one wyposażone w wewnętrzne wentylatory, które zasysają kurz i inne zanieczyszczenia do wnętrza maszyn. Oprócz utrzymywania sprzętu w czystości, należy unikać umieszczania go w pobliżu okien, zwłaszcza jeśli wychodzą one na ulice, gdzie panuje duży ruch samochodowy. Można również stosować niedrogie i łatwe w montażu filtry przeciwpyłowe.

Porada 2. Stosowanie okresowych usług konserwacyjnych

Przynajmniej raz w roku należy zlecić specjalistyczną konserwację wszystkich komponentów sprzętowych lub zlecić ją firmowemu działowi IT. Oprócz czyszczenia każdego urządzenia należy usunąć niepotrzebne pliki i dane z systemów operacyjnych, programów i aplikacji.

Wskazówka 3. Korzystanie z regulatorów napięcie

Wahania napięcia w sieci elektrycznej powodują straty finansowe. Oprócz sprawdzenia wewnętrznych uszkodzeń połączeń elektrycznych w biurach, halach produkcyjnych i magazynach, należy zainstalować regulatory napięcia, które automatycznie korygują przepięcia i spadki napięcia.

Wskazówka 4. Nie zapomnij zaktualizować oprogramowania

Aktualizacje oprogramowania poprawiają sposób, w jaki system operacyjny, programy i aplikacje współpracują z fizycznymi komponentami komputera, serwera lub drukarki. W rezultacie będą one mniej obciążone, co zapobiegnie ich przegrzewaniu się, a tym samym wydłuży ich żywotność. Specjaliści zalecają także okresowe usuwanie systemu operacyjnego z komputerów i instalowanie go ponownie, co pozwala wyeliminować odpady elektroniczne, które gromadzą się podczas zwykłego użytkowania programów.

Wskazówka 5. Stopniowe zakupy nowych komponentów

Kuszące jest wymienianie całego sprzętu co kilka lat. Ale to, oprócz tego, że jest kosztowne, może być naprawdę niepotrzebne, a nawet bezproduktywne. Zanim zaczniesz pytać o oferty, najpierw skontaktuj się z informatykiem, aby zdiagnozować stan strukturalny sprzętu. W przypadku niektórych problemów wystarczające może być wprowadzenie niewielkich zmian, takich jak: zwiększenie pojemności pamięci RAM, wymiana części komputerowych o większym i mniejszym zużyciu.