Czy można wypromować blog bez pozycjonowania?

Czy można wypromować blog bez pozycjonowania?

Pozycjonowanie to bardzo ważna część promowania bloga, jeżeli ktoś chce być widoczny w wyszukiwarkach na wysokiej pozycji, czyli docelowo TOP10, a najlepiej jeszcze wyżej. Jednak pozycjonowanie czy to się komuś podoba, czy nie wymusza pewien styl pisania, nie oznacza to że trzeba pisać dla wyszukiwarek, a nie dla odwiedzających blog, ale na pewne elementy trzeba zwracać uwagę. Trzeba zapoznać się z tym co wyszukiwarka lubi, a czego unikać i jak pisać, aby być widocznym. Może nie jest to jakiś wielki problem, czy ograniczenie, ale jednak nie ma 100% swobody, a niektórzy nawet takiego małego ustępstwa nie są wstanie tolerować, ponieważ chcą w 100% pisać w swoim stylu i dla czytelników z tego też powodu nie zwracają uwagę na pozycjonowanie.

Zatem jak taki blog należy promować. Pozycjonowanie, to tylko jeden ze sposobów promowania bloga, ale na szczęście nie jedyny. Dobrą, a nawet konieczną metodą jest promowanie bloga w mediach społecznościowych, dzięki temu można wypromować blog nie tylko skutecznie, ale też szybko jeśli treści będą ciekawe i staną się wirusowe. Komentowanie innych blogów to kolejny sposób na promowanie bloga. Jednak tu duże zastrzeżenie w żadnym wypadku komentarz typu „ Hej wbijajcie na mojego bloga”, to nie zadziała. Trzeba najpierw skomentować czytany blog, a potem zasugerować, aby ludzie weszli na naszego bloga i powiedzieć co dzięki temu zyskają, jaką wiedzę.

Nieco trudniejsze są wpisy gościnne, bo wcale nie tak łatwo znaleźć kogoś kto się na to zgodzi jeśli nie będzie miał korzyści, a ciężko, aby mały początkujący blog miał coś do zaoferowania popularnemu i rozbudowanemu blogowi. Bloga można też promować na forach, czy stronach powiązanych tematycznie, ale to muszą być przemyślane fora i strony. Jak blog jest o samochodach, to nie reklamujemy go w miejscach o kulinariach. Oczywiście zawsze na siłę można znaleźć połączenie między blogami np. „ nie macie czym dojechać na zakupy wejdzie na mojego bloga o samochodach”, jednak efekt takiego promowania będzie bardzo mizerny jak nie zerowy. Jest jeszcze jedna metoda dla osób z grubszym portfelem, czyli po prostu zapłacenie za promowanie bloga. Portfel będzie „chudszy”, ale efekty na pewno będą.

Bloga można promować na różne sposoby. Wszystko zależy od pomysłowości i kreatywności. Nie zawsze będą to metody skuteczne, ale może okazać się, że „wypaliły” i blog w 3-4 tygodnie zyskał dużą popularność, co w przypadku pozycjonowania jest raczej niemożliwe, bo wymaga to czasu. Pozycjonowanie jest dobrym sposobem promowania bloga, ale nie jedynym i można je pominąć, chociaż zaleca się przestrzegać choćby najbardziej podstawowych zasad SEO.