SIOSTRY MARYI WSPOMOŻYCIELKI WIERNYCH
SISTERS OF MARIA AUXILIATRIX - SMA

  • instytut zakonny żeński na prawie diecezjalnym

Założyciel: ks. M. C. Antony sdb
Miejsce powstania: Indie
Data założenia: 1976
Liczba członkiń: 110
Obszar pracy/charakterystyka:

  • opieka nad ubogimi i opuszczonymi dziewczętami

Notatki:
„Sisters of Maria Auxiliatrix” zostały założone przez ks. salezjanina – ks. M. C. Antony’ego, który w dniu 13 maja 1976 roku z grupą czterech dziewcząt zapoczątkował Pobożny Związek angażujący się na polu opieki i działań społecznych. Charyzmat SMA jest wyrażony w motcie: “Zaopiekować się ubogimi i opuszczonymi dziewczętami”.

Ks. Schoolz, salezjanin, z którym współdziałał ks. M.C. Antony, wsparł młodego kapłana. Powstała wspólnota pomocy dla młodych kobiet, opuszczonych w sytuacji ubóstwa, pochodzących z Vyasarpadi, w prowincji Tamil Nadu, w Indiach południowych. Po śmierci założyciela, 23 stycznia 1990 r., inspektor prowincji Chennai – ks. Vincent Durairaj mianował ks. Rozario Krishnaraja kościelnym Asystentem Pobożnego Związku.

Siostry stały się zgromadzeniem na prawie diecezjalnym w 1999 r. po zatwierdzeniu przez bpa Jamesa Masilamony Arula Dasa, arcybiskupa Madrasu i Mylapore. Jego następca, bp Malayappan Chinnappa sdb zatwierdził Konstytucje po ich weryfikacji w świetle Nauki Kościoła, co miało miejsce 15 grudnia 2005 r.

Obecnie jest 110 sióstr w 23 wspólnotach siedmiu diecezji Indii. Niektóre ze wspólnot współpracują z salezjanami. Główna działalność SMA to nauczanie formalne i nieformalne ubogich dzieci, ewangelizacja, praca w sierocińcach i dziennych ośrodkach pomocy. Siostry, zaangażowane na płaszczyźnie społecznej, pracują w sieci z innymi instytucjami z terenu i ze środowisk wiejskich.