Po czasie wakacyjnego odpoczynku, przyszedł czas na wznowienie działalności Oratorium św. Dominika Savio w Twardogórze w codzienności.

DSC_0015

Jeszcze w sierpniu rozpoczęliśmy formację animatorów i kandydatów. 30 sierpnia przeżywaliśmy Oratoryjny Dzień Skupienia, na który składała się konferencja, Adoracja, podsumowanie poprzedniego i programacja nowego roku oratoryjnego. Konferencja była poświęcona miłości Boga do każdego z nas. Wertując karty Pisma Świętego odkrywaliśmy w Nim słowa świadczące o Bożej miłości, szukaliśmy w tych słowach czegoś dla siebie. Drugą część spotkania odbyliśmy podzieleni na grupy robocze, z których każda zajęła się innym tematem związanym z przeszłością lub przyszłością Oratorium. Na koniec zebraliśmy nasze wnioski, wymieniliśmy się swoimi spostrzeżeniami i podjęliśmy konkretne wyzwania na nowy rok formacji i działalności naszej Wspólnoty.

DSC_0032

W drugą środę września uczestniczyliśmy wszyscy w Mszy Świętej i nowennie do Wspomożycielki, a później spotkaliśmy się na integracji międzypokoleniowej. Tworząc makaronowe konstrukcje, określiliśmy ich przydatność i funkcjonalność. Nasza kreatywność nie miała granic!

DSC_0046

Już od pierwszego tygodnia szkoły ruszyły spotkania formacyjne, na których pojawiają się coraz to nowe osoby. Cieszy nas, że grono młodzieży księdza Bosko powiększa się o kolejne osoby! :)

DSC_0088

Nasze zaangażowanie na rzecz młodszych również ruszyło pełną parą! Pierwsze Małe Oratorium poświęcone było Matce Bożej, bowiem wypadało w sobotę 12 września, czyli na tydzień przed uroczystościami związanymi z 25-tą rocznicą koronacji naszej Twardogórskiej Pani. Wykonaliśmy postacie Maryi z… makaronu. Nasze dzieła nazwaliśmy “Madonna di pasta” ;) Zapoznaliśmy się także z historią figury i salezjanów w Twardogórze, oglądając wspólnie film o Sanktuarium. Poza tym była radość, zabawa, pyszne bułki zrobione przez Salezjanów Współpracowników!!!

Równolegle z zajęciami dla dzieci odbyły się warsztaty pt: “Jak radzić sobie ze złością?”, które poprowadziła Pani Anna Migalska z Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie. Dostarczyła uczestnikom fachowej wiedzy nt. złości i sposobów jej przeżywania. Widać i słychać było, że dorośli potrzebowali pobyć ze sobą (kawa i przyniesione przez mamy ciasto było dobrym ku temu przyczynkiem) i przy okazji dowiedzieć się ciekawych informacji o swoim funkcjonowaniu.

DSC_0110

W sobotę 26 września wyruszyliśmy, (młodzież, dzieci, rodzice i inni dorośli) w doroczną, już 24-tą pieszą pielgrzymkę z Międzyborza do Twardogóry. Uczestniczyło nas w sumie 41 osób i choć była to kameralna grupa, to jednak atmosfera naszej pielgrzymkowej wspólnoty była bardzo dobra i mamy nadzieję, że owocna. W drodze śpiewaliśmy, tańczyliśmy, wysłuchaliśmy kilku słów w temacie pielgrzymki: “Matko ludzi zagubionych - prowadź nas!” oraz odmówiliśmy różaniec i koronkę. Pod przewodnictwem Maryi dotarliśmy do Bazyliki w Twardogórze, by odnaleźć się przy ołtarzu Chrystusa sprawując Eucharystię. Ksiądz Hieronim w homilii zwrócił naszą uwagę na to, że my już się odnaleźliśmy i teraz naszą misją jest iść do innych i pomagać w odnalezieniu się im w życiu.

DSC_0039

Celem powspominania i dania próbki atmosfery kolonijnej rodzicom w niedzielę 27 września odbyło się spotkanie powakacyjne uczestników kolonii i ich rodziców. Obejrzeliśmy zdjęcia i filmy, powspominaliśmy miło spędzone chwile, a na koniec zagraliśmy w teleturniej “Jaka to melodia?”. Okazało się, że niekiedy rodzice muszą włożyć wiele trudu, by odgadnąć tytuł piosenki słuchanej przez dziecko. Całe spotkanie upłynęło w radosnej atmosferze, która, miejmy nadzieję, w niedalekiej przyszłości będzie miała okazję się powtórzyć w podobnym gronie!