Po intensywnym i bogatym grudniu, nadszedł czas na piąty już miesiąc w nowicjacie – styczeń. Zanim przejdziemy do niego, warto wspomnieć o minionych Świętach Bożego Narodzenia. Były to dla nas wyjątkowe Święta we wspólnocie, a niektórzy z nas przeżywali je pierwszy raz z dala od rodziny.

DSC_6288

Obchody Świąt zaczęliśmy od wspólnej kolacji w naszym domu, na której byli obecni Księża Salezjanie z: Częstochowy, Czarnego Lasu, Białej, Kamyka oraz z naszej nowicjackiej wspólnoty. Obecny był także Ksiądz Inspektor Jarosław Pizoń. Wszystkich było około trzydziestu osób. Wieczerzę rozpoczęliśmy wspólną modlitwą, którą prowadził Ksiądz Inspektor. Następnie przystąpiliśmy do łamania się opłatkami oraz składania sobie życzeń, co trwało prawie godzinę. Później zasiedliśmy za stołami i zjedliśmy pokarmy. Zakończyliśmy tę kolację śpiewaniem kolęd i pastorałek. Kolejne dni Świąt spędzaliśmy, śpiewając kolędy z salezjanami z sąsiednich miejscowości – Biała i Czarny Las. Odwiedziliśmy również Siostry Salezjanki w Częstochowie, z którymi wspólnie spędziliśmy czas na posiłku oraz kolędowaniu.

IMG_3982-1

Po Świętach były prowadzone dla nowicjuszy warsztaty komunikacji interpersonalnej, których celem było pogłębienie relacji między sobą. W naszej wspólnocie 29.12. imieniny obchodziło dwóch nowicjuszów o imieniu Dawid. Dwóch innych nowicjuszów przygotowało zabawę, wzorując się na grze „Śpiewające fortepiany”. Czas upłynął nam bardzo szybko i przyjemnie. Prezentem dla solenizantów była piosenka zespołu muzycznego „Takich trzech jak nas dwóch, nie ma ani jednego”. W skład wchodziło owych dwóch nowicjuszów, którzy organizowali wydarzenie.

IMG_3981

W ostatni dzień miesiąca przeżywaliśmy miesięczne wspomnienie św. Jana Bosko oraz św. Sylwestra. W tym dniu imienny obchodził imieniny wieloletni pracownik naszego domu – Pan Sylwester. Spotkaliśmy się wspólnie na kawie i rozmawialiśmy. Wieczorem oglądaliśmy film: „Kapitan Philips”, po którym mieliśmy chwilę dla siebie. Mieliśmy również adorację przed Najświętszym Sakramentem, zakończoną błogosławieństwem o północy. Później wyszliśmy na zewnątrz obejrzeć krótki pokaz sztucznych ogni, po którym wróciliśmy do domu, by dalej świętować Nowy Rok.

Uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki rozpoczęliśmy Nowy Rok 2020. Wzięliśmy udział we Mszy Świętej, podczas której modliliśmy się o dobry, nowoprzybyły rok. W poniedziałek 6 stycznia przeżywaliśmy Uroczystość Objawienia Pańskiego, w czasie której swoją obecnością i kolędą zachwycił nas ordynariusz częstochowski ks. arcybiskup Wacław Depo.

DSC_6282

W sobotę, 11 stycznia w inspektorii krakowskiej odbyły się wielkie uroczystości: objęcie urzędu Inspektora przez Księdza Marcina Kaznowskiego. Z naszej wspólnoty wyjechały łącznie 3 osoby: dwóch nowicjuszów z inspektorii krakowskiej oraz ksiądz socjusz Karol Gąsior. Obchody te rozpoczęto od witania przybyłych gości oraz rozmów przy kawie i cieście. O godzinie 11.00 została odprawiona Msza Święta celebrowana przez księdza Marcina Kaznowskiego. Kazanie wygłosił ksiądz Radca Generalny Tadeusz Rozmus. W trakcie Eucharystii nowy Ksiądz Inspektor oficjalnie objął urząd. Po Mszy była chwila przerwy, po której wszyscy spotkali się na auli, gdzie Ksiądz Wikariusz odczytał listy gratulacyjne, a zespół Fausystem miał niedługi koncert. Później odbył się obiad, po którym powoli goście rozpoczęli rozjeżdżać się do domów. Tego samego dnia przeżyliśmy również przykrą sytuację. Mianowicie jeden z nas, pochodzący z inspektorii pilskiej nowicjusz, postanowił opuścić nowicjat i spróbować innego życia. Pozostało nas teraz ośmiu.

IMG_6708

Styczeń to również czas ferii zimowych, a więc dużej ilości wolnego od szkoły czasu dla dzieci i młodzieży. Ksiądz Dyrektor naszego domu postanowił zorganizować, jak co roku, półkolonie, w których wzięło udział około 50 uczestników. Dzieci były podzielone na cztery grupy, w których my byliśmy wychowawcami. Oprócz licznych zabaw czy gier dzieci miały okazję do wspólnej pracy w grupie, czyli budowanie zamku, obejrzenie filmu oraz wyjazd do Hula-Kula. Półkolonie trwały przez tydzień. W niedzielę odbyła się Msza Święta, która była odprawiana na zakończenie półkolonii. Tego samego dnia w naszej wspólnocie obchodziliśmy moje imieniny. Trzech nowicjuszów zorganizowało autorską grę planszową. Cała zebrana wspólnota została podzielona na trzy drużyny, które musiały walczyć między sobą, by dojść do celu – korony. Były liczne „przeszkody” oraz „szczęścia losu”, które mogliśmy sobie wylosować, rzucając kością. Czas minął nam szybko przy wspólnej zabawie. Ze względu na długość gry, musieliśmy trochę przedłużyć spotkanie, ale, pomimo tego, dzień ten jest dobrze wspominany w nowicjacie.

IMG_4334

W środę 22 stycznia rozpoczęliśmy nowennę przed Uroczystością św. Jana Bosko. Dzień później odbył się również Dzień Skupienia, prowadzony przez księdza Adama Popławskiego, wikariusza w inspektorii pilskiej. Jak co miesiąc przyjechało wielu braci z okolicznych placówek salezjańskich, by wspólnie uczestniczyć w tym wydarzeniu.