Miesiąc ten był dla nas, nowicjuszów, bardzo intensywny. Zaczęliśmy go od Nowenny przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W czasie jej trwania w naszej wspólnocie mieliśmy wiele powodów do świętowania i wiele oraz okazji do różnych spotkań.

Pierwszym z nich było skrutynium i kuratorium, na którym Księża z zarządów inspektorii przyjechali omówić funkcjonowanie domu nowicjackiego oraz ocenić nowicjuszy. Po obiedzie był czas, by Księża Inspektorzy i Wikariusze porozmawiali z kandydatami do Zgromadzenia ze swojej Inspektorii.

IMG_3923

Dwa dni później w naszej wspólnocie świętowaliśmy imieniny nowicjusza Krystiana. Kilku nowicjuszów zorganizowało grę z tej okazji. Była to przerobiona wersja „Awantury o kasę”, którą nazwali „Awantura w nowicjacie”. Wieczór ten upłynął nam bardzo szybko i wesoło przy wspólnej zabawie.

IMG_3964

Szóstego dnia grudnia poszliśmy do szkół z posługą mikołajkową. Troje z nas przebrało się za świętych Mikołajów i rozdawaliśmy dzieciom prezenty w szkołach i parafii. Pozostali nowicjusze, przebrani za anioły, byli pomocnikami Mikołaja. Nawiedziliśmy między innymi szkołę podstawową i przedszkole w Rybnej, w Czarnym Lesie, kościół parafialny w Białej oraz naszą kaplicę w Kopcu.

IMG_3871-1

Co roku nowicjusze zakładają na czas nowicjatu mniejsze grupy, tak zwane Towarzystwa, gdzie wspólnie modląc się, oddają cześć obranemu przez siebie patronowi. Również w tym dniu, gdy rozdawaliśmy prezenty dzieciom, wieczorem obchodziliśmy uroczyste zaprzysiężenie Towarzystwa Najświętszego Serca Pana Jezusa, do którego należy pięciu nowicjuszów. Z kolei następnego dnia w Wigilię Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbyło się uroczyste zaprzysiężenie Towarzystwa Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, do którego z kolei należy czterech nowicjuszów.

Ósmego grudnia przeżywaliśmy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W trakcie nowenny pisaliśmy listy do matki Bożej, które wieczorem spaliliśmy. Maryja odpowiedziała nam na nie w formie fragmentów z Pisma Świętego, które wręczał nam Ksiądz Magister.

Następnego dnia obchodziliśmy imieniny Księdza Dyrektora Wiesława Żygadło. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od uroczystego obiadu, na który zjechali się liczni księża z okolicznych parafii.

W tym pięknym miesiącu nie mogło nas zabraknąć również na Jasnej Górze. W dwa dni po Uroczystości Maryjnej odbyła się Msza Święta pod cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Niestety nie wszyscy mogli wziąć w niej udział z powodu choroby. Jeden z nas bowiem zachorował i przez pięć dni był wyłączony z życia nowicjackiego.

IMG_3952

W trakcie nowenny przed Bożym Narodzeniem, która zaczęła się szesnastego grudnia, przeżywaliśmy Miesięczny Dzień Skupienia (19.12). Przewodniczył Ksiądz Piotr Sosnowski, Wikariusz Inspektorii Warszawskiej. Jak co miesiąc zjechało się wielu księży salezjanów z okolicznych placówek.