„Teraz służyć będziecie Panu, Bogu waszemu i Jego ludowi – Izraelowi” (2 Kr 35, 3). Pod tym hasłem przebiegło kolejne spotkanie młodych Salezjanów Współpracowników we Wrocławiu.

Spotkanie odbyło się 26 października przy kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Młodzi współpracownicy, kandydaci i sympatycy przybyli ze Środy Śląskiej, Tarnowskich Gór, Poznania. Organizatorem tym razem była wspólnota z Wrocławia. Pojawiła się pani Marta Budzeń, która jest koordynatorką Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników prowincji wrocławskiej. W spotkaniu uczestniczył ks. wikariusz Piotr Lorek SDB, ks. Mikołaj Wyczałek SDB, ks. Bartłomiej Polański SDB, ks. Paweł Druszcz SDB, a także ks. inspektor Jarosław Pizoń SDB.

IMG_1145

Zjazd rozpoczął się od przywitania gości, kawki, słodko-owocowej przekąski i rozmów. Następnie uczestnicy udali się na wspólną Adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy, był czas na rachunek sumienia, okazję do spowiedzi, a także ćwiczenie dobrej śmierci. Po Adoracji była Eucharystia. Kazanie do uczestników wygłosił ks. Piotr Lorek. Zwrócił uwagę na potrzebę naszego ciągłego nawracania się.

IMG_1146

Po Mszy konferencję o „Poszukiwaniu pól służby” wygłosił ks. Bartłomiej Polański. Zwrócił uwagę, że tylko 8% świeckich angażuje się w życie kościelne. A przecież świeccy i duchowni powinni się wspierać. Wspomniał także słowa ks. Bosko, że „wychowanie jest sprawą serca”, a my – świeccy mamy angażować się na polu rodziny, małżeństwa, parafii. Jesteśmy takim łącznikiem pomiędzy Kościołem a światem, np. w miejscu pracy. Mamy być dyspozycyjni i serdeczni, mieć na uwadze dobro młodzieży i rodziny. Powinniśmy dawać świadectwo i być gotowi do obrony duchownych. Mamy pokazywać dobre przykłady. Ks. Polański zwrócił uwagę, że mamy wychodzić z alternatywą. Są urządzane zabawy halloween? Zorganizujmy bal wszystkich świętych. Warto zastanowić się też, co możemy zaproponować? A także zastanowić się nad pytaniem, czy Kościół jest dla nas domem?

IMG_1148

Po konferencji był czas na obiad. Następnie przedstawiciele Salezjanów Współpracowników z różnych wspólnot mówili o tym, co robią, co im się udaje, co należy zmienić, z jakimi problemami się mierzą. Zwrócono uwagę na stałe terminy, które ułatwiają spotkania. Ważne są także relacje we wspólnocie. Spotkanie zakończyło błogosławieństwo i wspólne zdjęcie.

IMG_1147