W sobotę 14 września 2019 r., w święto Podwyższenia Krzyża, w ramach ogólnopolskiego spotkania modlitewnego „Polska pod Krzyżem”, w Lubinie na terenach zielonych za dawnym dworcem PKS odbyło się wydarzenie modlitewne „Lubin pod Krzyżem”. Na górce został postawiony 6,5 metrowy biały krzyż, do którego były przyczepione dwie wstęgi w kolorze białym i czerwonym.

IMG_1232

O godz. 18.00 we wszystkich lubińskich kościołach parafialnych została odprawiona Eucharystia, po której wierni pod przewodnictwem swoich kapłanów udali się w procesji różańcowej na miejsce wydarzenia. Był to piękny widok jak od godz. 19.00 po kolei przychodziły procesje z wiernymi. Wielu z nich niosło zapalony znicz i krzyż w ręku. Kiedy wszystkie procesje przybyły pod górkę rozpoczęło się czuwanie modlitewne.

IMG_1127

Główną myślą czuwania było doświadczenie tajemnicy Krzyża Chrystusa, źródła mocy i mądrości dla nas. Powoli zebrani wierni (ponad 1000 osób) wspinali się pod górę, pod Krzyż, wśród modlitw, śpiewów uwielbienia, przejmującej ciszy. Powoli oczom ludzi ukazywał się Jezus w Najświętszym Sakramencie umieszczony na Krzyżu. Był to dla nas znak, że Jezus żyje i zmartwychwstał i w swoim Krzyżu pomaga nam zwyciężać wszelkie zło.

IMG_1179

Rozważane słowa, znaki dotykały serca i pomagały w odkryciu jak wielką miłością obdarzył nas Bóg w swoim Synu. Podczas czuwania rozważaliśmy kilka stacji z Drogi Krzyżowej, które ukazywały wiernym okropność ludzkich grzechów, a także tajemnicę własnego krzyża, który mamy nieść idąc za Jezusem.

IMG_1219

Po godzinie modlitwy wierni dotarli pod Krzyż Jezusa, gdzie nastąpiła modlitwa uznania Jezusa jako swego Pana i Zbawiciela, a także modlitwa o wylanie Ducha Świętego na całe miasto Lubin i okolice. Siedmiu kapłanów z siedmiu lubińskich parafii zapaliło od paschału umieszczonego na Krzyżu pochodnie i przekazali wiernym ogień, z którym później wracali do swych domów.

IMG_1292

To czuwanie w Lubinie pod Krzyżem Chrystusa pokazało jak wielkie jest pragnienie w ludzkich sercach, by przylgnąć do największej Miłości, by wpatrując się w Krzyż uczyć się prawdziwego życia.

IMG_1307

Krzyż po sobotnim wydarzenie został na górce jeszcze przez jeden tydzień, akurat obchodzony w Polsce jako Tydzień Wychowania. Podczas tego tygodnia odbyły się pod Krzyżem nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla uczniów Salezjańskiej Szkoły Podstawowej, dla lubińskich nauczycieli i dla rodziców.