Nowicjat w lipcu i sierpniu przeżywał czas wakacji. Nie był to jednak moment bezczynności, lecz wielu wspaniałych wydarzeń.

Nowicjusze uczestniczyli jako wychowawcy w półkoloniach, które odbyły się w pierwszym tygodniu lipca. W ich trakcie dzieci brały udział w różnych rozgrywkach sportowych oraz w kilku wycieczkach, między innymi do Aquaparku w Tarnowskich Górach i remizy straży pożarnej w Kłobucku. W ostatni dzień półkolonii odbył się grill, na który zostali zaproszeni rodzice dzieci uczestniczących w półkoloniach. W jego tracie można było zobaczyć tańce integracyjne i prezentację dziecięcych grup.

DSC_5040

15 lipca rozpoczęła się w nowicjacie nowenna do Maryi Wspomożycielki Wiernych. W jej trakcie rozważaliśmy niektóre artykuły Konstytucji salezjańskich, związane z Maryją. Zwieńczeniem tej nowenny było nabożeństwo oddania życia i powołania Maryi, które odbyło się 24 lipca.
Ten miesiąc wiązał się także z wyjazdami do ważnych miejsc kultu. 17 lipca nowicjusze pojechali do Kalisza nawiedzić sanktuarium św. Józefa, a 23 lipca uczestniczyli we Mszy Świętej odprawianej na Jasnej Górze w kaplicy Cudownego Obrazu.

IMG_9470

25 lipca nowicjusze udali się do Oświęcimia na spotkanie z prenowicjuszami. Przy okazji tego spotkania został rozegrany mecz towarzyski między nowicjatem a prenowicjuszami, który zakończył się zwycięskim wynikiem dla gości.

Zrzut-ekranu-2019-09-11-o-22.34.58

Sierpień upłynął pod znakiem pracy. Pod pilnym okiem księdza socjusza uczestniczyliśmy w pracach remontowych i sprzątaniu domu. W tym miesiącu odwiedziło nas także mnóstwo gości. Wielu pielgrzymów zatrzymywało się w Kopcu podczas swojego pielgrzymkowego szlaku na Jasną Górę. Wśród nich byli klerycy salezjańscy, pielgrzymi grup salezjańskich oraz wędrowcy uczestniczący w pielgrzymkach przechodzących przez okoliczne miejscowości. Szczególną grupą byli salezjańscy pątnicy z Węgier, którzy odwiedzając polskie sanktuarium postanowili odwiedzić nowicjat w Kopcu. Oprócz pielgrzymów odwiedził nas także salezjański misjonarz – ksiądz Jan Marciniak. W trakcie swojej wizyty opowiedział nam o swojej pracy misyjnej w Afryce oraz pokazał kilka zdjęć i filmów z miejscowości, w której posługuje. Krótką wizytę złożył nam także Inspektor salezjańskiej inspektorii Warszawskiej – ksiądz Tadeusz Jarecki.

DSC_5115

Wspólnotowym grillem pożegnaliśmy naszego księdza asystenta Arkadiusza Żydziaka, który zakończył asystencję w Kopcu, a po wakacjach udaje się na studia teologiczne do Krakowa. 15. sierpnia udaliśmy się na wspólnotową przechadzkę, podczas której weszliśmy na Górkę Kamycką. W dniu 26 sierpnia uczestniczyliśmy w pielgrzymce parafii Kamyk na Jasną Górę. W trakcie jej trwania pomagaliśmy animować śpiew i modlitwy. W tym dniu wzięliśmy także udział w uroczystej Mszy Świętej odprawianej na jasnogórskich wałach.

DSC_5219

DSC_5237

Tak upłynęły nam ostatnie miesiące nowicjatu. Były przepełnione pracą i troską o wychowanków podczas półkolonii, choć nie brakowało chwil na wspólnotowe spotkania i modlitwę w ważnych miejscach.

DSC_5212