Non Stop Bosko, czyli zakończenie wakacji oraz podsumowanie roku formacyjnego w duchu salezjańskim rozpoczęliśmy w sobotę 24. sierpnia. Już od rana do Szklar Górnych przybywały niezwykłe delegacje.

Ekipa młodzieżowa prosto z wrocławskiego inspektoratu, Salezjanie Współpracownicy, bracia klerycy z Lądu i Krakowa, BWSi oraz IRM. To oni tworzyli różnorodną ekipę odpowiedzialną za organizację Non Stop Bosko. Najważniejsi uczestnicy mieli jednak dopiero przyjechać. Od godziny 14.00 do Szklar Górnych zaczęła zjeżdżać się młodzież z naszej inspektorii wraz ze swoimi opiekunami. Nie mogło zabraknąć księży salezjanów, braci kleryków, no i oczywiście niezastąpionych sióstr salezjanek.

Zrzut-ekranu-2019-09-10-o-11.32.04

Po rejestracji każda grupa dostawała przygotowaną broszurę potrzebną do gry terenowej "Poznaj Szklary". Pozwoliło to na lepsze poznanie okolicy, w której mieliśmy spędzić kolejne 4 dni. Po zjedzeniu kolacji udaliśmy się do kościoła na konferencję Pani Patrycji Hurlak. Dla wielu był to moment, który na pewno zapamiętają na długo. Autentyczność oraz prawdziwość aż bije od Pani Patrycji. Niezwykłe było również jej osobiste zaangażowanie w Eucharystię i pasja z jaką o niej opowiadała. Na pewno zostanie to w nas na długo. Non Stop Bosko nie mogliśmy zacząć jednak bez nabożeństwa i adoracji, które poprowadził ksiądz Bartłomiej Janke sdb. To był niezwykle potrzebny czas zatrzymania się, refleksji nad czasem wakacji i spowiedzi. Po nabożeństwie przeżyliśmy miłą i wzruszającą chwilę. Swoje imieniny obchodzili ksiądz Bartłomiej Janke oraz ksiądz Bartłomiej Polański. IRM w imieniu całej młodzieży salezjańskiej złożył życzenia oraz wręczył słodkie upominki obu solenizantom. Na zakończenie w kościele odśpiewaliśmy apel jasnogórski oraz wysłuchaliśmy tradycyjnego salezjańskiego słówka na dobranoc, które powiedział do nas ksiądz proboszcz Paweł Kajl – gospodarz miejsca. Dzień zakończyły rozmowy niedokończone i świadomość tego, że długo wyczekiwana pierwsza edycja Non Stop Bosko właśnie się rozpoczęła.
Krzysztof Bałenkowski (Wrocław)

IMG_0742-kopia

Podczas drugiego dnia Non Stop Bosko po porannych modlitwach i śniadaniu udaliśmy się na dwie konferencje. Brat Karol Kliszcz przygotowywał nas do ewangelizacji w terenie, która miała nastąpić. Natomiast ksiądz Maciej Michalak przybliżył nam temat dobrego zachowania przy stole zwanego savouir-vivre. Uczestniczyliśmy we Mszy świętej wspólnie z mieszkańcami Szklar Górnych, którzy zaprosili nas do swoich domów na obiad. Tam mogliśmy wykorzystać wcześniej poznane informacje w praktyce. Był to niesamowity czas, w którym salezjańska radość została przekazana dalej.

DSC-20-kopia

Po południu było trochę czasu na odpoczynek albo zajęcia sportowe. Wieczorem zebraliśmy się pod sceną i cała salezjańska młodzież, księża, siostry zakonne oraz mieszkańcy mogli wziąć udział w tańcach integracyjnych, a także późniejszych koncertach. Pojawił się już wcześniej nam znany z oratoriady pan Maciej Stefaniak. Na koniec zaśpiewał zespół niemaGOtu, na który wszyscy czekaliśmy. Dzień przypieczętował słówkiem wieczornym ksiądz inspektor Jarosław Pizoń, który przypomniał nam, że Jezus jest z nami, bo jest naszym Zbawicielem.
Zosia Gałązka (Poznań)

DSC-37-kopia

Trzeci dzień w Szklarach Górnych rozpoczęliśmy poranną Mszą Św. po której udaliśmy się na pyszne śniadanko, aby uzupełnić baterie i dać radę aktywnościom w ciągu dnia. Po posiłku każdy udał się na warsztaty, na które wcześniej się zarejestrował. Do wyboru były następujące warsztaty: muzyczne, wodzirejskie, plastyczne, proobronne, pierwszej pomocy, decoupage, rysownicze, jazdy konnej, kulinarne i komunikacji interpersonalnej. Po skończonych warsztatach zjedliśmy obiad, który był przepyszny. Następnie przez 1,5 godziny wszyscy młodzi mogli wziąć udział w rozgrywkach sportowych, rozmowach, modlitwie lub pójść na spacer.

IMG_0343

Wieczorem udaliśmy się pod scenę, aby wysłuchać świadectwa Państwa Gomułków (którzy dzielili się Bożym przepisem na miłość i chodzenie ze sobą), a następnie uczestniczyliśmy w koncercie ,,Wyrwanych z niewoli" – raperów Piotrka i Jacka, którzy głoszą Ewangelię na koncertach. Na koniec obfitego dnia wysłuchaliśmy słówka na dobranoc w wykonaniu Salezjanów Współpracowników (Laury i Ani) oraz pomodliliśmy się o dobrą noc.
Patryk Martynowicz (Twardogóra)

Zrzut-ekranu-2019-09-10-o-11.31.48

Dzień wyjazdu zawsze wiąże się ze smutkiem i powrotem do codziennej rutyny, dlatego ostatniego dnia NON STOP BOSKO – 27. sierpnia korzystaliśmy z każdej chwili, by do domu zabrać ze sobą piękne wspomnienia. Po modlitwie porannej i wspólnym śniadaniu mieliśmy czas, aby spakować swoje rzeczy. Następnie wysłuchaliśmy konferencji księdza Michała Mejera – duszpasterza młodzieżowego z inspektorii pilskiej – o tym, w jaki sposób, na wzór księdza Bosko, mamy pracować i budować nasze wspólnoty, pamiętając o wszystkich dobrze znanych słowach piosenki "Religia, miłość, rozum".

Zrzut-ekranu-2019-09-10-o-11.32.39

Znalazł się także czas na podsumowanie NON STOP BOSKO w grupach, który z pewnością pomógł uświadomić, za co jesteśmy wdzięczni. Nie mogło zabraknąć Eucharystii, która zjednoczyła nas wszystkich w kościele. Wspólny obiad był ostatnim punktem programu, a po nim nastąpiła chwila pożegnania – uścisków, uśmiechów, a nawet łez! Tak zakończyła się tegoroczna przygoda w Szklarach Górnych. Wspominając wszystkie cudowne chwile, nowe znajomości, czas spędzony z przyjaciółmi, wspólną modlitwę i nabyte umiejętności, te słowa same nasuwają się na myśl – dziękujemy i do zobaczenia za rok!
Julia Kaczanowska (Lubin)

Zrzut-ekranu-2019-09-10-o-11.31.26

A oto filmowa relacja zNon Stop Bosko: