Tegoroczne wakacje w Oratorium w Środzie Śląskiej to, jak zawsze, czas pełen różnych akcji - nie tylko dla dzieci, ale też dla młodzieży.

Półkolonie przebiegły nam pod hasłem: "Boski Bagaż". Każdego dnia podczas pracy w grupach poznawaliśmy historie świętego Alojzego opisanego w książce Jana Bosko „Młodzieniec zaopatrzony” i na jego przykładzie poruszaliśmy tematy miłości do Boga, miłosierdzia, grzechów oraz cnót. Codziennie do boskiego bagażu każda z grup dostawała jakiś drobiazg związany z tematem dnia.

Zrzut-ekranu-2019-09-5-o-14.26.16

W samym środku naszych półkolonii – czyli w środę – wybraliśmy się w teren, gdzie przy akwenie wodnym czekał na nas wielobój. Było kilka stacji i każda uczyła nas czegoś innego. Nauczyliśmy się współpracować, zobaczyliśmy jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi, dowiedzieliśmy się czegoś o pierwszej pomocy i zdrowym stylu życia oraz pływaliśmy na rowerkach wodnych. A po zabawie przyszła pora na chwile spotkania z Bogiem. Podczas nabożeństwa pokutnego była możliwość spowiedzi oraz adoracji krzyża.

Nie zabrakło także wyjazdów. Pojechaliśmy do parku linowego we Wrocławiu, gdzie wspólnie pokonywaliśmy przeszkody na wysokościach. Wszyscy świetnie się bawili i mogli sprawdzić swoją zwinność. Następnego dnia uczestniczyliśmy w podchodach w lesie – to też była niczego sobie zabawa. Polepszyliśmy naszą orientację w terenie, poznaliśmy rośliny, które tam występują i nauczyliśmy się strzelać z łuku.

W trakcie półkolonii każda z grup miała za zadanie zaprezentować efekt swoich warsztatów oraz prac w grupach – miało to miejsce ostatniego dnia na festynie, gdzie byli także rodzice, dziadkowie i nie tylko. Radości było co niemiara! To był cudowny czas. Uśmiech nie schodził nikomu z twarzy.

-

Po intensywnym tygodniu półkolonii nadeszła pora na chwile relaksu. Grupa średzkiej młodzieży wyjechała, a dokładniej wyleciała na Maltę. Podczas tygodniowego pobytu zwiedziliśmy między innymi: stolicę Malty – Valettę, Silent City – Mdina, katakumby św. Pawła w Rabacie, wyspę Gozo, kościół Ta’Pinu i wiele innych pięknych miejsc.

IMG_9396

Czas płynął nam bardzo szybko, nie brakowało go jednak na modlitwę. Każdego dnia przybliżano nam losy świętego Pawła na Malcie i na jego przykładzie poruszaliśmy różne tematy oraz przyglądaliśmy się swojemu życiu. Wysoka temperatura i piękna pogoda pozwoliła nam również na momenty odpoczynku na plaży. Mieliśmy okazje posmakować regionalnych potraw oraz zobaczyć jak funkcjonuje tamtejsze oratorium. Miło wspominamy ten czas i już tęsknimy za tym wspaniałym miejscem.

IMG_9456

Zrzut-ekranu-2019-09-5-o-14.25.20

Ale to nie koniec wyjazdów zorganizowanych w tym roku. Mówiąc o wakacjach nie można zapomnieć o kolonii dziecięcej, która odbyła się pod nazwą: "Damy i rycerze" w grodzie rycerskim niedaleko Byczyny. Uczestnicy spali w lesie pod namiotami. Blisko natury, z dala od telefonów i komputerów nawiązywaliśmy nowe znajomości i zdobywaliśmy umiejętności takie jak: strzelanie z łuku, rzucanie toporem, nożami i włócznią, szydełkowanie, taniec średniowieczny, walka mieczem, pismo średniowieczne, czerpanie papieru i wiele innych.

Zrzut-ekranu-2019-09-5-o-14.25.56

Każdego dnia uczestniczyliśmy w mszy lub nabożeństwie, jak na prawdziwe damy i prawdziwych rycerzy przystało. Na spotkaniach w grupach poznawaliśmy zasady dobrego wychowania. Rozmawialiśmy między innymi: o tym jak używać sztućców, o zasadach higieny osobistej, o ubiorze itd. Wieczory kończyły się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku przy wsparciu gitary. Nie brakowało również kolacji w postaci grilla. Na koniec kolonii każdy z uczestników zdawał egzamin, po którym został mianowany przez rycerza Mikołaja na damę lub rycerza Byczynogrodu.

Podczas kolonii każdy mógł poznać swoje słabe i mocne strony, oraz zobaczyć jak kiedyś żyli ludzie tej epoki i poczuć się trochę jak oni. Po 11-dniowym pobycie wszyscy szczęśliwi i stęsknieni dotarli do rodziców.