W dniach 31.05- 02.06. br. w Pieszycach odbyło się Studium Formacyjne Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic prowincji wrocławskiej pod hasłem "Świętość jest także dla ciebie".

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele z dziewięciu centrów lokalnych: Pieszyc, Dzierżoniowa, Nowej Rudy, Pleszewa, Wrocławia, Chocianowa, Twardogóry, Częstochowy, Środy Śląskiej. Duchową opiekę nad Studium sprawowali: siostra Delegatka prowincjalna – Małgorzata Ogrodnik oraz ksiądz Delegat prowincjalny – Piotr Lorek sdb. Studium rozpoczęło się od kolacji, po której wyświetlono prezentację adhortacji papieża Franciszka na temat świętości. Kolejnym punktem była projekcja filmu o św. Józefie Moscati. Dzień zakończył się modlitwą i słówkiem „na dobranoc” wygłoszonym przez siostrę Salezjankę Beatę Bednarek FMA. W godzinach wieczornych obradowała rada prowincjalna, która zatwierdziła 12 wniosków o przyjęcie do Stowarzyszenia.

Salezjanie-Wspo--pracownicy-1

Rodzina Salezjańska w dniu 19. czerwca powiększy się o nowych Salezjanów Współpracowników i Salezjanki Współpracownice. Tego dnia 10 osób z Lubina złoży przyrzeczenia i tym samym stanie się pełnoprawnymi członkami trzeciej gałęzi Rodziny Salezjańskiej. Pozostałe osoby złożą przyrzeczenia w innych terminach.

Salezjanie-Wspo--pracownicy-2

W sobotę dzień rozpoczęto wspólną modlitwą, po której było śniadanie i….pierwsza niespodzianka – obrazek bł. Aleksandriny da Costy. Jej postać w jednym z następnych punktów programu Studium przybliżył radca ds. formacji – Jarosław Bukowski. Salezjanie Współpracownicy zapoznali się z Wiązanką Księdza Generała, do której nawiązał w swoim wystąpieniu ks. Delegat Piotr Lorek sdb. Prelegent przedstawił uczestnikom kilka aspektów świętości, m.in.: świętość jako radość, młodość i życie w obecności Pana. Podczas sobotniej Eucharystii, której przewodniczył ks. Inspektor Jarosław Pizoń sdb, przyjęto do Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników siostrę Monikę z Pleszewa. Po obiedzie koordynatorka prowincjalna Marta Budzeń zaprezentowała postać bł. Giuseppe Toniolo. Kolejnym punktem Studium była dyskusja na temat formacji we wspólnotach, problemów, trudności i wyzwań stojących przed osobami odpowiedzialnymi za formację. Wieczorem odbył się pogodny wieczór z grillem w tle, podczas którego przy wspólnym śpiewie rozwiązywano krzyżówki związane z życiem księdza Bosko. Przed snem Salezjanie Współpracownicy obejrzeli drugą część filmu o św. Józefi Moscati i wysłuchali słówka „na dobranoc”. Jeszcze w tym samym dniu, po wysłuchaniu uwag wspólnot lokalnych, rada prowincjalna odbyła naradę w celu ustalenia terminów spotkań na szczeblu prowincji i ich charakteru, by móc je podać do wiadomości zgromadzonych w dniu następnym. W niedzielę na uczestników czekał kolejny prezent, a mianowicie obrazek Sługi Bożej Matusi Małgorzaty. Po Eucharystii na zakończenie spotkania zaprezentowano błogosławieństwa Rodziny Salezjańskiej.

Salezjanie-Wspo--pracownicy-3