Mimo zagrożenia deszczami w weekend majowy oraz intensywnego sezonu grillowania salezjanie inspektorii wrocławskiej przy wsparciu młodych animatorów ugościli 500 ministrantów i lektorów podczas XXXIX Pielgrzymki Ministrantów do Twardogóry w dniach 30.IV – 3.V.

Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „UGRYŹ ŚWIĘTOŚĆ”. Jest to zachęta, by przyjrzeć się świętości oraz jej różnym smakom. Dobrze wiemy, że świętość nie jest tylko słodka, choć bardzo byśmy tego chcieli. Życie chrześcijanina często usłane jest gorzkimi wydarzeniami, które kształtują jego charakter i relację do Boga. Podczas Pielgrzymki Salezjanie wraz z ministrantami rozważali ten temat podczas spotkań formacyjnych.

DSC_8132-kopia

Przed rozpoczęciem tegorocznego PIMu – według wieloletniej tradycji – został rozegrany mecz Salezjanów przeciwko Twardogórzanom. Mimo intensywnej walki i wielu okazji do zdobycia bramek ze strony salezjanów, zwyciężyła drużyna twardogórska wynikiem 8:3. Serdecznie im gratulujemy!

DSC_2763-kopia

Uroczystego otwarcia PIMu dokonali organizatorzy oraz gospodarze: ks. Inspektor Jarosław Pizoń sdb, ks. Tomasz Hawrylewicz sdb, ks. Bartłomiej Polański sdb, ks. Krzysztof Bucyk sdb, Pan Burmistrz Paweł Czuliński oraz Pani Renata Gąsior. Ksiądz Inspektor z Wrocławia uroczyście otworzył ze sceny PIM 2019, po czym zapłonął płomień symbolizujący rozpoczęcie czasu modlitwy, rywalizacji sportowej oraz braterstwa. Tego wieczoru ruszyliśmy marszem radości do Bazyliki w Twardogórze, by spędzić wieczór z Jezusem i Maryją.

76-kopia

Każdy kolejny dzień PIMu rozpoczynaliśmy strawą fizyczną i duchową. Było pożywne śniadanie, by nabrać sił do zmagań sportowych trwających aż do wieczora. Była również poranna Eucharystia, by nabrać Ducha, który przemieniał serca uczestników. Dzięki temu połączeniu pośród ministrantów i lektorów panował duch wzajemnego szacunku, życzliwości, fair play oraz wsparcia.

DSC_8942-kopia

Podstawowym zadaniem na PIMie było ukończenie wieloboju - 10 konkurencji sportowo-zręcznościowych wykonywanych codziennie na punkty (w skali 0-10). Poza tym uczestnicy spotkania brali udział w zawodach w: piłkę halową, unihokeja, skoku w dal, biegach na rozmaite dystanse, przeciąganiu liny, pływaniu, tenisie stołowym, badmintonie, warcabach oraz ringo. Szczególnym zainteresowaniem PIMowiczów i obserwatorów cieszyły się rozgrywki w piłkarzyki przy zamku dmuchanym, gdzie każdy uczestnik rozgrywki stawał się piłkarzem w ograniczonej przestrzeni gry na dmuchanym boisku. Ogromne emocje budziła też konkurencja zwana „Wieżą Babel”, która polegała na jednoczesnym układaniu wieży ze skrzynek, po której uczestnik wspinał się z odpowiednim zabezpieczeniem przed upadkiem. Nadzwyczajna uwaga skupiła się również na zawodach w crashball, które były rozgrywkami w piłkę nożną, podczas których zawodnicy mieli na sobie gumowe piłki utrudniające ruchy i ograniczające widoczność. Konkursy wiedzy z kolei zmotywowały ministrantów do poznawania pieśni liturgicznych oraz szczegółów służby przy ołtarzu.

33-kopia

Podczas tegorocznego PIMu odwiedzili nas szczególni goście – byli to DJ-e wraz z raperem Bęsiem, który podzielił się swoim świadectwem nawrócenia. Pan Paweł Skórka - najlepszy freestyler zaprezentował nam ciekawe triki żonglerskie z piłką nożną. Specjaliści w robieniu wielkich baniek mydlanych uczyli nas tej wbrew pozorom trudnej sztuki. Byli z nami również żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, którzy zaprezentowali nam sprzęt lekki służący do szkoleń i walki z zagrożeniem. Towarzyszyli nam członkowie stowarzyszenia kultywującego historię, którzy w strojach Kozaków prezentowali nam elementy walki pieszej i konnej w minionych wiekach.

PIM był dla ministrantów i lektorów wspaniałym czasem doświadczenia duchowego i pogłębienia motywacji do służby Panu przy Jego ołtarzu. Poprzez facebooka i instagrama już otrzymaliśmy zapewnienia, że wielu chłopców zamierza być z nami również za rok!

PIM nie odbyłby się bez zaangażowania władz samorządowych, wielu dobroczyńców i bez wsparcia Ministerstwa Sportu i Turystyki. Serdecznie im wszystkim dziękujemy za pomoc w tym dziele!

Zadanie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

1-14116