W dniach 5-7 kwietnia 2019 roku do Częstochowy przyjechało 22 chłopaków z parafii i szkół salezjańskich wraz z opiekunami, by u stóp Jasnej Góry kształtować swą męskość.

Chcieliśmy ten czas Wielkiego Postu przeżyć dobrze z Jezusem i Maryją, by z czystymi sercami doświadczyć radości Wielkanocy. Już w piątek po przyjeździe, zakwaterowaniu i kolacji u gościnnych sióstr salezjanek przy ul. św. Barbary 5 poszliśmy na Jasną Górę, gdzie (po przeżyciu drogi krzyżowej na wałach) uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim. Tego samego wieczoru przy ciekawych grach poznawaliśmy się i budowaliśmy naszą męską wspólnotę.

IMG_1462-kopia

Kolejny dzień chętni uczestnicy FSMu rozpoczęli adoracją przed Najświętszym Sakramentem, po której wspólnie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Przewodniczył jej Ksiądz Inspektor Jarosław Pizoń sdb, który zachęcał chłopaków do przyjęcia do swojego życia blasku Maryi bijącego z Jasnej Góry. Pięknym czasem było zwiedzanie duchowej stolicy Polski. Dzięki naszej przewodniczce – siostrze Małgorzacie Kierzniowskiej – usłyszeliśmy o wielu wydarzeniach w ciągu wieków, w których Maryja darzyła Polaków płaszczem swej opieki, towarzyszyła w budowaniu polskich rodzin oraz naszej państwowości. Dalszą część przedpołudnia spędziliśmy na turnieju piłki nożnej i koszykówki. Walka była zacięta, ale duch fair play zaznaczał się wyraźnie w stylu gry.

IMG_1456-kopia

DSC_1811-kopia

Po rozgrywkach ruszyliśmy naszymi pojazdami do Kopca, gdzie Ks. Magister Jerzy Mikuła sdb wraz z nowicjuszami przygotowali nam wspaniały czas. Po smacznym obiedzie mieliśmy świetne spotkanie z nowicjuszami, którzy opowiadali o swojej codzienności: pracy, nauce, modlitwie i wspólnocie. Wysłuchaliśmy konferencji ks. Jerzego o zaufaniu Jezusowi oraz przedyskutowaliśmy wartościowe tematy powołania, wiary i męskości w grupach. Nowicjusze przygotowali nam jeszcze jedną niespodziankę: przedstawili krótkie, ale mistrzowsko dopracowane scenki z życia Księdza Bosko. Bardzo nas one zainteresowały i dostarczyły wiele uśmiechu. Na koniec był czas na wspólne zabawy integracyjne (tyle śmiechu już dawno nie mieliśmy!) oraz kolację w formie grilla.

DSC_1820-kopia

DSC_1861-kopia

Po takiej duchowo-rekreacyjno-gastronomicznej uczcie przyszedł czas na wybitnie męską część spotkania. Ks. Tomasz Hawrylewicz sdb jako organizator FSMu zaplanował nam wieczorne pielgrzymowanie z Kopca na Jasną Górę. Choć był to nieduży dystans (ok. 12 km), to pozwolił nam umocnić hart ducha poprzez wspólną modlitwę oraz na nowo poruszyć mięśnie rozbujane wcześniejszymi rozgrywkami sportowymi.

DSC_1904-kopia

Niedziela była czasem wspólnej porannej Eucharystii z zachętą do stawiania sobie wysokich poprzeczek w wierze. Wybrzmiało wiele wzajemnych podziękowań za ten czas, który pozwolił lepiej poznać Jezusa w klimacie wspólnoty. Maryja była nam bliska od początku do końca tych chwil.

DSC_1808-kopia

Wideorelacja z FSMu: