Życie na krakowskiej Łosiówce w ostatnim okresie naznaczone jest intensywnym studiowaniem zagadnień świętej teologii. Ostatni tydzień stycznia i pierwszy lutego to czas sesji egzaminacyjnej.

20190203_145600

Salezjanie poświęcają wiele uwagi zagadnieniom teologii moralnej, społecznej, kanonicznemu prawu małżeńskiemu, teologii biblijnej w zakresie Exodusu i Pięcioksięgu oraz teologii dogmatycznej – trynitologii i ekumenizmowi. Chociaż wiadomo, że systematyczna nauka przynosi największe owoce, to jednak bezpośrednie przygotowanie do pochwalenia się wiedzą przed wykładowcą naznaczone jest intensywniejszym przeżywaniem przyswajanych treści. Wiele godzin spędzonych nad książkami, notatkami z wykładów i ćwiczeń, dyskusje przy kawie i obiedzie oraz zanoszona modlitwa sprawiają, że we wspólnocie czuć ducha nauki. W poniedziałek jeden ze współbraci rozpoczynający sesję – ks. Darek Porzucek – podczas słówka na dobranoc zachęcił wszystkich, by solidnie przygotowywać się do egzaminów, ale by jednocześnie nie zapomnieć o najważniejszym: że teologię najlepiej studiuje się na kolanach przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie.

IMG_7993

Nauka nauką, a jedno z największych świąt w Rodzinie Salezjańskiej musi być przeżyte z radością i rozmachem, na jaki zasługuje Ojciec i Nauczyciel młodzieży. Dzień 31 stycznia w naszej wspólnocie przeżyty był z wielką pompą. Przedpołudnie spędziliśmy w gronie wspólnoty ma modlitwie, spotkaniu przy kawie i meczu piłki nożnej. Dobra atmosfera towarzyszyła grającym, dzięki czemu w walce salezjanie kontra salezjanie wygrali oczywiście… salezjanie :) Największym wydarzeniem tego dnia, była Eucharystia, na której wokół ołtarza zgromadziły się różne grupy związane z naszą wspólnotą: Ziemia Boga, Salezjański Wolontariat Misyjny, Michalici i Michalitki z wychowankami, Siostry Służebniczki z Chrzanowa z wychowankami, uczestnicy i wychowawcy Obozu Księdza Bosko z Pszczyny, Saltrom, Salezjanie Współpracownicy, Szkoła Mistrzostwa Sportowego, młodzież ze szkoły salezjańskiej na Nowej Hucie oraz goście z naszej Inspektorii – uczestnicy FSMu. Po wspólnej kolacji nastąpił skecz kl. Krzysztofa Wasiaka sdb, opowiadający o salezjańskiej formacji i życiu.

IMG_8131

Przedostatnim punktem programu była skrócona wersja musicalu „A miłość jest z nich największa”, z którego pochodzi znana piosenka „Religia, miłość, rozum - te trzy” autorstwa śp. kl. Grzegorza Golasa sdb. Wielkie emocje (ze względu na cenne nagrody do zdobycia) towarzyszyły grze tombola, którą poprowadził ks. Adam Paszek sdb, wikariusz dyrektora naszej wspólnoty. Całe święto było radośnie i owocnie przeżyte. Atmosfera prawdziwie salezjańska na pewno sprawiła, że ksiądz Bosko spoglądał na uczestników z nieba i uśmiechał się, że jego duch nadal żyje pośród nas!

IMG_8142