Święta Bożego Narodzenia dla nowicjuszów były wspaniałym okresem, choć dla wielu były pierwszą wigilią poza domem. Sylwester nowicjacki był nietypowy, zaś styczeń – miesiącem, w którym przeżywamy wiele wspomnień salezjańskich świętych.

DSC_0260

Święta Bożego Narodzenia rozpoczęliśmy w Wigilię od tradycyjnej wieczerzy połączonej ze śpiewaniem kolęd. Uczestniczyli w niej nowicjusze, salezjanie z kopieckiej wspólnoty oraz księża Inspektorowie Inspektorii Wrocławskiej i Warszawskiej. Po zakończonej wieczerzy odbyła się tradycyjna tombola. Potem udaliśmy się na godzinną adorację Najświętszego Sakramentu, a następnie na pasterkę. Po pasterce, zgodnie z tradycją, mieliśmy wspólnotowe picie kakao.
W ciągu dwóch pierwszych dni świąt udaliśmy się do Białej i Kamyka – sąsiednich miejscowości, w których posługują salezjanie, by spędzić razem czas i pokolędować. W dalszych dniach przerwy świątecznej przeżywaliśmy warsztaty komunikacji interpersonalnej, które prowadził ks. Janusz Kamiński SDB.

DSC_0202

Świętowanie Sylwestra rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu „Slumdog. Milioner z ulicy”. Po zakończonej projekcji mieliśmy czas na braterskie rozmowy w kawiarence, a następnie udaliśmy się do kaplicy na godzinną adorację Najświętszego Sakramentu. Po zakończeniu adoracji o północy udaliśmy się na zewnątrz, aby tam oglądać pokaz fajerwerków błyszczących nad kopieckim niebem.

DSC_0307

Pierwszego stycznia obchodziliśmy imieniny księdza Mieczysława Piłata. Z tej okazji odbyło się wspólne śpiewanie kolęd i wieczór wspomnień. 6 stycznia przeżywaliśmy w nowicjacie wizytę duszpasterską, w trakcie której przybył do nas arcybiskup częstochowski Wacław Depo oraz ksiądz inspektor Jarosław Pizoń SDB. 7 stycznia zostało zainaugurowane towarzystwo misyjne zrzeszające nowicjuszów pragnących wspierać swoją modlitwą działania misyjne. Obecnie towarzystwo liczy 3 członków. 12 stycznia obchodziliśmy imieniny księdza asystenta Arkadiusza Żydziaka. Z tej okazji odbył się wieczór imieninowy w trakcie, którego ksiądz asystent był poddany kilku zadaniom testującym jego predyspozycje do przyszłej pracy. 10 stycznia obchodziliśmy miesięczny dzień skupienia, w trakcie którego konferencje i kazanie wygłosił nam ks. Przemysław Solarski – wikariusz inspektora Inspektorii Warszawskiej.

DSC_0365

W styczniu przeżywamy wspomnienia liturgiczne wielu świętych salezjańskich: bł. Alojzego Variary, bł. Tytusa Zemana, bł. Laury Vincuna i świętego Franciszka Salezego. Każdemu z nich towarzyszyło okolicznościowe kazanie. Z upragnieniem też czekaliśmy na wspomnienie bł. Bronisława Markiewicza i św. Jana Bosko, do którego przygotowywaliśmy się przez nowennę.