Dla większości z nas świętowanie Sylwestra jest okazją do wspólnego spędzenia czasu w większym gronie. Salezjańskie Duszpasterstwo Akademickie MOST od lat organizuje kilkudniowe wyjazdy, których centrum jest podziękowanie Bogu za poprzedni rok, zawierzenie Mu kolejnego oraz zabawa do białego rana.

P1100419

Tym razem dni pomiędzy 28 grudnia a 2 stycznia MOSTowiacy spędzili w Ślemieniu, niewielkiej miejscowości położonej w Beskidzie. Dni były wypełnione pieszymi wędrówkami wśród malowniczych krajobrazów, bitwami na śnieżki, zjeżdżaniem na sankach i sportowymi aktywnościami takimi jak łyżwy, koszykówka i siatkówka. Zwieńczeniem każdego dnia był wspólny obiad, Msza Święta i zabawy integracyjne.

49623516_327543397857801_8349825763872079872_n

Ostatni dzień roku, po wielogodzinnych wspólnych przygotowaniach bogatych w śmiechy i radosną krzątaninę, rozpoczęto tradycyjnym polonezem. Panowie ubrani w garnitury oczekiwali na strojne w suknie panie, które w rytm poloneza spłynęły na parkiet i zabawę rozpoczęto. Dzień zakończono Mszą Świętą i kolędowaniem, a po północy kontynuowano tańce.

49584276_638810316552363_4814605725466624000_n

Te kilka dni na przełomie roku były dla wielu czasem zacieśniania więzi z Bogiem i innymi ludźmi, czynienia planów na nadchodzący rok, pokonywania własnych słabości. Dla mnie były także czasem trudnym. Chęć uczestnictwa w życiu wspólnoty jak najpełniej i niesienia pomocy innym spowodowała, że moje noce były bardzo krótkie. W tym pięknym miejscu, w którym z każdego okna widziałam ośnieżone lasy, kaplica znajdowała się w zasięgu ledwie kilku kroków, a Eucharystia była stałym punktem dnia. Dzięki temu zdołałam pełniej zanurzyć się w modlitwie. Odkryłam jak wielkie jest działanie Boga w moim życiu, jak wiele ciężarów ściąga On z moich barków. Czas spędzony wspólnie z ludźmi pozwolił mi na nowo zachwycić się pięknem Jego stworzenia i pokochać je bardziej.

Każdy wyjazd separuje nas nieco od codzienności, dając szansę na pełniejsze przeżywanie wszystkiego, co nas spotyka. Wspólne wykonywanie codziennych czynności, takich jak gotowanie i sprzątanie, oraz pokonywanie kolejnych gór w drodze na szczyt zacieśnia więzi między ludźmi, zaś uczynienie spotkania z Bogiem kulminacyjnym i najważniejszym punktem dnia oraz zachwyt nad pięknem natury zacieśnia więź ze Stwórcą. Warunkiem jest danie sobie na to szansy, a we wspólnocie salezjańskiej MOST jest takich szans kilka w ciągu roku.