Listopad w nowicjacie przebiegał dość intensywnie. Przeżywaliśmy w tym czasie wiele wydarzeń, a wśród nich – Uroczystość Wszystkich Świętych oraz setną rocznicę odzyskania niepodległości.

1 listopada uczestniczyliśmy w obchodach Wszystkich Świętych, zbierając wypominki oraz uczestnicząc we Mszy Świętej sprawowanej na cmentarzu w Białej. Prze kolejne osiem dni uczestniczyliśmy także we Mszach wypominkowych sprawowanych w kopieckiej kaplicy.

DSC_0046

W pierwszą sobotę miesiąca odwiedzili nas radcy do spraw formacji z Rzymu. W trakcie jutrzni ksiądz Ivo Coelho skierował do nas kilka słów, a po śniadaniu udaliśmy się wraz z radcami do kawiarenki na wspólne spotkanie przy kawie.
4 listopada obchodziliśmy imieniny ks. socjusza Karola Gąsiora. Z tej okazji zostało zorganizowane przyjęcie w kawiarence nowicjatu. 5 listopada udaliśmy się do Białej na imieninowy podwieczorek, na który zaprosił nas solenizant – ks. proboszcz Sławomir Szymański.

DSC_0033

W wieczór poprzedzający 100-tną rocznicę Odzyskania Niepodległości oglądaliśmy we wspólnocie koncert na Stadionie Narodowym z okazji odzyskania niepodległości. W samym dniu święta uczestniczyliśmy we Mszy Świętej odprawianej o godzinie 11.00, w trakcie której ks. Mieczysław Piłat wygłosił okolicznościowe kazanie. Po zakończonej Eucharystii, w samo południe odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki hymnu państwowego. Wieczorem wspólnie oglądaliśmy film „Śmierć Rotmistrza Pileckiego”.

DSC_0039

W drugi poniedziałek miesiąca udaliśmy się na Jasną Górę, gdzie po osobistej modlitwie uczestniczyliśmy w Apelu. 15 listopada przeżywaliśmy miesięczny dzień skupienia, w trakcie którego wygłosił do nas naukę Ksiądz Wikariusz pilski – Adam Popławski. W trakcie kazania poruszył między innymi problem formacyjny, jakim jest „nieskończone trwanie w nieokreśloności” w sprawie życiowych wyborów. 17 listopada odwiedzili nas klerycy i jeden aspirant z inspektorii Warszawskiej.

DSC_0040

W tym miesiącu udało nam się nawiedzić cmentarze w Kamyku i w Białej, gdzie ksiądz Mirosław Kokot powiedział nam kilka słów o spoczywających tutaj salezjanach.