Pierwszy FSM w nowym roku szkolnym odbywał się w Tarnowskich Górach w dniach 19-21 października. Po przyjeździe uczestników i organizatorów oraz wspólnie zjedzonej kolacji mogliśmy przełamać pierwsze lody i lepiej się zapoznać w integracji poprowadzonej przez kleryków z Lądu.

Po zabawie przeszliśmy do kaplicy na nabożeństwo, gdzie razem adorowaliśmy Najświętszy Sakrament, odśpiewaliśmy wspólny apel i wysłuchaliśmy słówka ks. Bartka Polańskiego, duszpasterza młodzieżowego naszej inspektorii.

DSCF6193-kopia

O godzinie 22.00 na hali szkoły rozegraliśmy turniej piłki nożnej i koszykówki. Graliśmy tak aż do utraty sił, a było ich sporo. Następny dzień rozpoczęliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu oraz wspólnie odmówiliśmy jutrznię z Liturgii Godzin. Po śniadaniu, pełni sił ruszyliśmy na konferencję przygotowaną przez kleryków. Tematem FSM-u była "Trzeźwa wiara". Kleryk Maciek wprowadził nas na podstawie Pisma Świętego w temat słuchania. Kleryk Norbert wytłumaczył nam jak rozeznawać wolę Bożą. Kleryk Jakub przypomniał nam czym jest grzech oraz uświadomił nas jakie skutki niesie za sobą nieposłuszeństwo. Kleryk Krzysztof podsumowując całą konferencję ukazał nam kerygmat – dzieło zbawcze, czyli miłość Boga względem nas. Następnie w grupkach dzieliliśmy się swoimi przemyśleniami na temat konferencji. W południe była Msza św., obiad i gra we flagi w parku. Pogoda nie dopisała, ale nie przeszkodziła nam w zaciętej rywalizacji i we wspólnej zabawie.

IMG_1283

Wieczorem 20 października również w Tarnowskich Górach miało miejsce czuwanie nocne dla młodzieży i uczestników FSM-u. Ten wspaniały czas rozpoczęliśmy rozśpiewaniem, modlitwą i konferencją, poprowadzoną przez AA (Anonimowych Alkoholików). Nasi goście podzielili się swoim świadectwem wyjścia z nałogu i codziennej walki o trzeźwość i lepszy dzień. Następnie w małych grupach, prowadzonych przez animatorów oratorium, można było podzielić się swoją refleksją i odpowiedzieć na parę niełatwych pytań. Pracę w grupach podsumowaliśmy ogłoszeniem wyników i zakończyliśmy ten czas wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego. Po przejściu do kaplicy każdy miał okazję przed Najświętszym Sakramentem uczynić Rachunek Sumienia i przystąpić do spowiedzi. Po odpowiednim przygotowaniu i skupieniu, czas modlitwy uwieńczyliśmy Eucharystią.

IMG_1234

Ładując swoje baterie na kiełbasce przygotowanej przez animatorów, aż do 6-tej rano tańczyliśmy, graliśmy w siatkówkę, piłkarzyki i planszówki, obejrzeliśmy film oraz adorowaliśmy Najświętszy Sakrament w kaplicy. Na koniec, ostatkami sił, ostatni raz zatańczyliśmy taniec belgijski i zakończyliśmy ten pełen wrażeń czas wspólną modlitwą. Było to czuwanie, z którego każdy mógł coś dla siebie wynieść i utwierdzić swoją wiarę, aby ją nieustannie ożywiać i trzeźwo nią żyć.

IMG_1177