W sobotę 22 września parafia pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła Apostoła w Dąbrowie Górniczej obchodziła piękną uroczystość. 35-lecie istnienia parafii to okazja, by dziękować Bogu za okazane łaski, trud duszpasterzy oraz jedność wspólnoty Kościoła. Tak też było tego dnia.

Zrzut-ekranu-2018-10-02-o-15.11.26

Przed uroczystą Eucharystią, która była zaplanowana na godz. 17.00 odbyła się prezentacja krótkiej, ale ciekawej historii parafii, która istniała od 1983 roku, zaś 2 sierpnia 1995 roku rozpoczęli w niej pracę salezjanie z ks. Henrykiem Maternią jako proboszczem na czele.

DSC_6480--1-

Po prezentacji parafii rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Ks. Biskup Grzegorz Kaszak. Zgromadzonych wiernych, kapłanów oraz gości przywitał ks. Proboszcz Tomasz Bejm. Pięknym gestem jedności była obecność byłych księży proboszczów tego dzieła: ks. Henryka Materni oraz ks. Lesława Klamera. Ks. Inspektor Jarosław Pizoń podkreślił w wygłoszonym słowie, że przy okazji jubileuszu warto okazać wdzięczność byłym i obecnym duszpasterzom – salezjanom, ale również rodzicom, dziadkom i tym, którzy nas prowadzili na katechezę i uczyli prawd wiary od początku istnienia tej świątyni. W obecnym czasie – jak podkreślił – przeżywamy ataki na Kościół i papieża; odbywa się dotykanie ran Kościoła bez miłości. Mądrość z góry nie jest mile widziana, ponieważ pochodzi z wysokości krzyża – dlatego trudno nam być blisko cierpienia, jak apostołom na Golgocie. Zadaniem dla wierzących jest więc budowanie wspólnoty, która jest zapatrzona w krzyż Chrystusa i podejmuje go. Ks. Inspektor podziękował społeczności parafian za budowanie lokalnego Kościoła w dobie walki z nim samym. Wśród podziękowań przed końcowym błogosławieństwem szczególne słowa wypowiedział również ks. Henryk Maternia. Dziękował za modlitwę za niego oraz za zaufanie, współpracę oraz wszelkie dobro okazane mu przez kapłanów i parafian w Dąbrowie Górniczej.

DSC_6679

Oto film relacjonujący całą uroczystość: