Sierpień to czas wakacji: czas wyjazdów nad morze, czy w góry; czas zwiedzania ciekawych miast; czas, w którym warto zregenerować siły fizyczne. Ale warto również zadbać o siłę ducha. Dlatego dla nas jest to również czas Salezjańskiej Pielgrzymki Ewangelizacyjnej.

20180814_091722

SPE tradycyjnie rozpoczęliśmy wieczorną Mszą Świętą 30. lipca w Szczańcu. W tym roku szliśmy grupą liczącą ok. 200 osób razem z salezjanami, siostrami zakonnymi, klerykami i bratem zakonnym. Wyruszyliśmy pod hasłem ,,Duch Święty umacnia miłość”. Każdego dnia na trasie mogliśmy się przekonać o tym, jak bardzo prawdziwe są te słowa. Kiedy jest gorąco, słońce praży z nieba, jesteśmy zmęczeni, a do końca wędrówki jeszcze daleko, tylko Duch Święty może dać nam siłę i miłość do człowieka, który idzie obok nas, aby zatroszczyć się dla niego o miejsce na noclegu, aby przejąć się jego problemami. Tylko Duch Święty może dać nam siłę do tego, by z mocą głosić miłość Boga napotkanym na trasie ludziom nie tylko słowami, ale przede wszystkim swoim świadectwem i postawą – serdecznością, uśmiechem, zwykłą dobrocią.

20180808_160843

Wyjątkowym miejscem na trasie pielgrzymki była Twardogóra nazywana ,,Salezjańską Jasną Górą”. To tam przyjechali weterani SPE razem z całymi rodzinami, by wspólnie z nami i mieszkańcami uczestniczyć w nabożeństwie i czuwaniu. Dzięki nim wiemy, że można mieć szczęśliwą rodzinę i cieszyć się życiem. Warto zacząć się starać o to już teraz.

20180808_162549

Na Salezjańskiej Pielgrzymce Ewangelizacyjnej można było doświadczyć wielu wspaniałych momentów – pomocy Pana Boga w pokonywaniu własnych słabości; Jego opieki, która objawiała się w trosce naszych gospodarzy oraz siły przyjaźni. Tej prawdziwej przyjaźni, w której nie trzeba niczego udawać, bo wiesz, że możesz naprawdę liczyć na innych. I z każdym przebytym kilometrem coraz bardziej jesteś o tym przekonany.

20180731_194531

Naszą pielgrzymkę wyróżnia otwartość pielgrzymów, dzielenie się z mieszkańcami świadectwem swojego, często niełatwego, życia. Co wieczór odbywały się ewangelizacje, na których wspólnie tańczyliśmy, śpiewaliśmy, tworzyliśmy scenki teatralne. Jednak najważniejsze było spotkanie z Bogiem w kościele podczas nabożeństwa i wspólne odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.

IMG_0172

Czas pielgrzymki to mocne doświadczenie siły wspólnoty, a przede wszystkim wspólnej modlitwy i zabawy. Siłą pielgrzymki są działające na niej diakonie - muzyczna, liturgiczna, medyczna, teatralna, ewangelizacyjna, a także drogówka, chór czy diakonia bagażowa. To właśnie konkretne zaangażowanie pielgrzymów nadało SPE tak radosny charakter. Dziękujemy za okazaną nam dobroć i wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia za rok! 😊 Don Bosco?! Ole!

20180808_153626