„Żyć Słowem Boga” - pod takim hasłem grupa 55 młodych z Parafii NSPJ w Lubinie wyruszyła 29 lipca do Medjugorje w Bośni i Hercegowinie, by uczestniczyć w Mladifest 2018, czyli Festiwalu Młodych całego świata.

Taka imponująca grupa uzbierała się z różnych naszych dzieł, duszpasterstw Lubina i okolic pod przewodnictwem ks. Bartłomieja Janke sdb, s. Danuty Kowal fma, kl. Krzysztofa Pałuckiego sdb i naszej nauczycielki z Liceum Salezjańskiego – p. Agnieszki Kwaśny. Na całości Festiwalu zgromadziło się prawie 600 kapłanów i ponad 50 tys. młodych z prawie 90 krajów świata.

DSC06491

Młodzi mieli okazję aktywnie odpocząć i uczestniczyć w 6-cio dniowych rekolekcjach. Czas odpoczynku grupa spędzała odwiedzając chorwacki Split, plaże Gradaca, Makarskiej oraz basen w Medjugorje i wodospady w Kravicy. Podczas Rekolekcji (festiwalu) w programie dopołudniowym zawarte były: modlitwa, śpiewy, tańce, konferencja oraz świadectwa. Po południu można było wysłuchać różnorodnych świadectw na temat nawróceń i działania Boga w życiu ludzi oraz uczestniczyć w modlitwie różańcowej (3 częściach). Punktem najważniejszym była Eucharystia o 19.00 - żywa i radosna, głęboka modlitwa, która wzmacniała relację, jaką młodzi nawiązywali z Jezusem.

DSC06421

Każdego dnia młodzi mieli do dyspozycji setki kapłanów spowiadających na placu w językach jakich tylko chcieli i umieli się porozumiewać. Wieczorem młodzi chętnie uczestniczyli w nabożeństwach Adoracji Najświętszego Sakramentu, procesji Maryjnej, Adoracji Krzyża aż do 22.00.

DSC_0643

Młodzież nawiązała wspaniałe relacje, zadomowiła się ze sobą w pokojach. Miała też momenty dzielenia się swoim życiem i wiarą w parach i w grupkach. Wymiana myśli i podzielenie się Słowem Bożym było wspaniałym doświadczeniem, które może ich prowadzić do regularnego podejmowania formacji np. w oratorium. Grupa miała okazję 2 sierpnia uczestniczyć w objawieniu Matki Bożej Mirjanie i poznać orędzie. Spotkała się także we wspólnocie Cenacolo, by wysłuchać świadectwa narkomanów, a także w domu Nancy i Patrica, którzy sprzedali wszystko i przyjechali do Medjugorje z misją modlitwy i wsparcia kapłanów świata. Na spotkanie z naszą grupą przyszedł także Wizytator Apostolski ks. abp Henryk Hoser, pod którego jurysdykcją jest wyłączona z diecezji parafia w Medjugorje.Tegoroczne 29. Spotkanie Młodych zachęcało do czytania Biblii i wiary w moc Słowa Bożego. Każdy z uczestników otrzymał Ewangelię wg św. Jana i posmakował czym jest Namiot Spotkania.

IMG_1722-1

Po zakończonych rekolekcjach w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w domu salezjańskim w Budapeszcie i przez dwa dni zwiedzaliśmy przepiękne miasto. Wielu z nas podjęło się modlitwy choćby jednej dziesiątki różańca, a co ważniejsze – uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej. W październiku planujemy pojechać na Polski Festiwal Młodych Medjugorje w Piotrkowie Trybunalskim, a już teraz polecamy Salezjańskiej Młodzieży 30 Mladifest w Medjugorje już za rok.

IMG_1731

Już dwa dni po powrocie do Polski z Festiwalu Młodych grupy młodzieży - 13 sierpnia - do Medjugorje udała się 55 osobowa grupa Rodzin z dziećmi i dorosłymi. Mieli oni okazję przeżyć podobny plan wypoczynkowy (Gradac, Makarska, Omiś, Mostar) a także skorzystać z basenu i wodospadów Kravica. W czasie 6-cio dniowych rekolekcji dorośli i starsza młodzież miała konferencje kerygmatyczne i zapoznające ze Słowem Bożym z ks. Bartłomiejem Janke sdb. Natomiast młodsze dzieci z s. Danutą Kowal fma poznawały postaci biblijne Starego Testamentu. Nawet na koniec przygotowali kilka scen z Biblii.

Zrzut-ekranu-2018-09-11-o-20.09.35

W drodze powrotnej również na dzień grupa wjechała do Budapesztu. Z opinii i świadectw wynika, że ten wyjazd był wspaniałym czasem wypoczynku i pójścia na głębię w wierze oraz osobistej relacji z Chrystusem Żywym w Kościele parafialnym i domowym. Dziękujemy Bogu i naszym wspólnotom za taką możliwość.