W sobotę 12. maja w kościele pw. św. Stanisława Kostki i św. Jana Bosko w Krakowie 12 salezjanów przyjęło z rąk Księdza Biskupa Aleksandra Jaszewskiego SDB - biskupa pomocniczego diecezji mińsko-mohylewskiej - sakrament święceń w stopniu diakonatu. Z naszej Inspektorii byli to dk. Marcin Giemzik SDB, dk. Krzysztof Jaskólski SDB i dk. Marek Majewski SDB.

DSC_4805

DSC_4821

Każdy diakon jest ustanawiany po to, by służyć przez głoszenie Słowa, pomoc przy liturgii biskupom i prezbiterom oraz wszystkim przez dzieła miłości. Te trzy elementy są fundamentem posługi kapłańskiej. Sam diakonat bowiem nie jest etapem przejściowym ku dalszym stopniom święceń kapłańskich, lecz bazą, na której się one opierają.

DSC_4919

DSC_4937

Podczas udzielania sakramentu podkreślony został wymiar głoszenia Ewangelii. Dokonuje się ono najpierw przez osobiste czytanie Słowa Bożego, które wzbudza w czytającym wiarę. Następnie z tej wiary wypływa głoszona wszystkim nauka, która ostatecznie ma się przerodzić w czyn. Taka posługa Słowa jest zlecona właśnie diakonom.

DSC_4940

DSC_4950

W sobotniej liturgii uczestniczyło wielu współbraci, przybyłych z całej Polski i spoza jej granic oraz rodzina, najbliżsi i przyjaciele nowo wyświęconych duchownych. Wielką radością napełniała nas obecność młodzieży, która szczelnie wypełniła kościół. Ksiądz Biskup w homilii często podkreślał, że salezjanin-diakon jest posłany do głoszenia Słowa przede wszystkim im – ludziom młodym.
Takie wydarzenia są okazją do osobistego zastanowienia się nad swoim powołaniem, więc jeśli zastanawiasz się, Drogi Czytelniku, czy Pan powołuje Cię do bycia Jego sługą w Rodzinie Salezjańskiej, napełnij swoje serce zaufaniem i odwagą, i pójdź za Nim!

DSC_5065

DSC_4996