31 stycznia to dla Rodziny Salezjańskiej niezwykły i wyjątkowy dzień. Odejście do wieczności księdza Bosko uroczyście świętowane jest w różnych zakątkach ziemi i jest okazją do pochylenia się nad duchowym dziedzictwem pozostawionym przez naszego Założyciela.

nogami_po_ziemi

Podobnie było w Parafii św. Jana Bosko na poznańskich Winogradach, która nosi jego imię. Chcąc dobrze przygotować się do uroczystości, przeżywaliśmy nowennę do księdza Bosko, w której przygotowanie bardzo aktywnie włączyła się wspólnota Oratorium oraz Duszpasterstwo Akademickie Don Bosco. Szczególnym wyrazem otwartości naszych serc na głos Boga było triduum przed uroczystością, które poprowadził dla naszej wspólnoty parafialnej ks. Piotr Lorek, wikariusz Inspektora. Uczestnicząc w naukach przez trzy dni na nowo odkrywaliśmy, z jaką miłością ksiądz Bosko towarzyszył młodym i osamotnionym chłopcom oraz przypominaliśmy sobie, iż praca na rzecz młodzieży jest zadaniem, które nasz wspaniały święty zlecił również nam.

Kulminacją naszych obchodów była uroczysta Msza święta odpustowa, sprawowana pod przewodnictwem księdza Inspektora Jarosława Pizonia. Nasza radość była o tyle większa, iż oprócz obecności naszego przełożonego i ojca, mogliśmy spoglądać na samego księdza Bosko nie tylko w relikwiach, które można było ucałować, ale także w postaci nowej figury, która została przez salezjanów – braci Kruczków przygotowana dla parafii i wspaniale oddaje postać Świętego. Ksiądz Inspektor w słowie skierowanym podczas homilii do zgromadzonych zaprosił wszystkich do pójścia drogą miłości i wspominając słowa św. Jana Bosko podkreślił, że żadne trudności życiowe nie zwalniają nas z odpowiedzialności za losy drugiego człowieka.

figura---bliz-ej

Bardzo radosnym momentem było również złożenie przyrzeczenia przez nową Salezjankę Współpracownicę – Annę Gadecką. Po uroczystości wspólnoty młodzieżowe udały się do Oratorium, gdzie wspólnie radowały się doświadczeniem ks. Bosko.