18-osobowa grupka młodzieży z Lubina w dniu 26 grudnia wyjechała z ks. Bartłomiejem Janke sdb i s. Danutą Kowal fma do Francji do Annecy, by poszukać źródeł duchowości salezjańskiej w miasteczku Św. Franciszka Salezego.

IMG_6733

Mieliśmy okazję sprawować Mszę w Bazylice, gdzie znajdują się sarkofagi Salezego i św. Joanny de Chantal. Krótkie fragmenty Filotei – traktatu o pobożności pozwoliły nam zrozumieć, dlaczego św. Jan Bosko obrał Franciszka za patrona dla Salezjanów. Od niego zaczerpnął dobroć i słodycz w pasterskiej posłudze dla młodzieży.

P1016481-1

IMG_20171231_184932

W drugim dniu zwiedziliśmy Genewę – stolicę biskupią Salezego i miejsce ewangelizacji oraz miasto manifestu i działania Kalwina w czasie reformacji. Głównym celem naszej podróży było jednak 40 Europejskie Spotkanie Młodych w duchu ekumenicznej wspólnoty z Taizé, które odbywało się w tym roku w Bazylei. To już 4 raz wybraliśmy się z Lubina na to wydarzenie (poprzednio: Praga, Walencja, Ryga). Zostaliśmy przydzieleni do dwóch parafii: katolickiej i ewangelickiej. Gościły nas rodziny we własnych domach. Codziennie spotykaliśmy się w halach trzy razy na wspólnej modlitwie, w prostocie śpiewając kanony oraz medytując w ciszy. Do południa mogliśmy dzielić się refleksją na różne tematy: kulturalne, społeczne, religijne. W grupach językowych młodych z różnych krajów każdy poznał swoje zwyczaje, opinie i zdania na poruszane w tym roku kwestie. Popołudniami uczestniczyliśmy w zajęciach tematycznych i zwiedzaliśmy miasto. W Sylwestra na jednej hali zgromadziło się ponad 5 tysięcy Polaków, gdyż wśród ponad 16 tysięcznej liczby uczestników Polacy stanowili największa grupę. Tradycyjnie to był czas świadectw, kolędowania i wspólnej Eucharystii. Następnie w parafiach goszczących nas z mieszkańcami o 23.00 była modlitwa o pokój na świecie i święto narodów, podczas którego każdy kraj prezentował tańce, śpiewy i zabawy narodowe. W nowy Rok z rodzinami uczestniczyliśmy w nabożeństwach ekumenicznych oraz jedliśmy uroczysty posiłek. To był wspaniały moment by podziękować za gościnę i wręczyć polskie upominki.

P1016472-1

P1016996

Nasz pobyt został przedłużony o półtora dnia zwiedzania Bazylei, jak to mamy już w zwyczaju. Na koniec przed odjazdem do Polski spotkaliśmy się w restauracji na uroczystym posiłku, by świętować i pobyć razem. Byliśmy wdzięczni Panu Bogu i sobie za to wspaniałe doświadczenie Spotkania Taizé. Już jest w naszych sercach pragnienie, by pojechać za rok na kolejne spotkanie w hiszpańskim Madrycie.