Salezjańskie Rekolekcje Ewangelizacyjne

Tytułowe pytanie stanowi podsumowanie treści I Rekolekcji Ewangelizacyjnych Salezjanów w Tarnowskich Górach w dniach 6-11 listopada. 25 Salezjanów z 4 naszych inspektorii uczyło się, by czynić dzieła Boże w naszej posłudze salezjańskiej.
Ks. Rafał Jarosiewicz, doświadczony i zapalony ewangelizator, wraz z ekipą świeckich pomagali nam najpierw nauczyć się rozeznawać i sprawdzać, jak się ma nasze życie do Ewangelii. Czy zadowalamy się świętym spokojem czy jesteśmy niespokojni, by głosić Ewangelię z mocą bez skrępowania i mając świadomość misyjności Kościoła? Dowiedzieliśmy się, jak rozeznawać, patrząc na Maryję i jej sposób poznawania, czego Bóg od nas chce. Dzieliliśmy się także refleksją na temat umiejętności i praktyki słuchania Boga w naszym działaniu.
Niezwykłe było dzielenie w grupach. Każdego dnia opowiadaliśmy o własnych doświadczeniach i przeżyciach związanych z naukami rekolekcyjnymi. Swoimi świadectwami dzieliły się trzy Magdy i Michał, ewangelizatorzy mówiący nam o doświadczeniu żywej relacji z Bogiem i dziełach, jakie czyni, posługując się nimi. Podzielili się z nami wiedzą na temat biblijnego obrazu zarządzania finansami, sposobami na odkrycie do czego Bóg powołuje osobiście każdego z nas. Wskazali nam również, jak ewangelizować z odwagą i posługiwać charyzmatycznie młodym. Ks. Rafał – salezjanin duchem – ukazał, jak wielkim charyzmatykiem był św. Jan Bosko i szkolił nas, by poddawać się Jezusowi, który daje charyzmaty dla Kościoła. Mieliśmy oczywiście okazję poznać, kiedy ewangelizacja jest skuteczna i jak czynić uczniów Jezusa, którzy zostawią ciepełko, wygodę i idą głosić nowinę o tym, jak spotkali Chrystusa Zmartwychwstałego.
Każdego wieczoru mieliśmy możliwość spotkać Żywego Boga w Adoracji i poddawać się działaniu Ducha Świętego, przeżywając modlitwę o chrzest w Duchu. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wszystkie głoszone nauki, świadectwa i pokazywały żywy kontakt głoszących z Bogiem oraz jak wielkie dzieła Boże sam Pan w nich działa, kiedy się Jemu poddają. I tego każdy z salezjanów zapragnął mocno.
Nie brakło słówek wieczornych głoszonych przez różnych współbraci oraz naszych przełożonych – ks. inspektora Jarosława i jego wikariusza – ks. Piotra. Podczas rekolekcji swoje spotkanie robocze miały także dwie komisje inspektorialne: Komisja ds. Nowej Ewangelizacji i Komisja ds. Mediów. Owocem ich pracy były właśnie te rekolekcje. Zanosi się już na nowe propozycje i inicjatywy.
Wszyscy współbracia przeżyli wspaniałe rekolekcje, z gorliwością uczestnicząc w zajęciach. Zapaleni bogactwem nauczania oraz poruszeni na modlitwie, wrócili odmienieni do swoich wspólnot, by przemieniać nasze życie na odnowione charyzmatem Żywego Jezusa Chrystusa i ks. Bosko. Już nie możemy się doczekać kolejnych Salezjańskich Rekolekcji Ewangelizacyjnych z o. Antonello w dniach 12-17 listopada 2018 roku. Do zobaczenia!

Zrzut-ekranu-2017-12-01-o-18.38.38
Rekolekcjonista: ks. Rafał Jarosiewicz - zapalony ewangelizator odpowiedzialny m.in. za inicjatywę "Jezus na stadionie".

DSC_0013